Pasidalinkite šitą straipsnį su draugais!

Dubens dugno raumenų funkcijų vertinimas 2D/3D funkcinio ultragarsinio tyrimo pagalba

Tai inovatyvus, reabilitacijoje sparčiai vystomas, neinvazinis dubens dugno raumenų, jų funkcijų vertinimo metodas, panaudojant 2D/3D funkcinį ultragarsinį tyrimą. Šis tyrimas gali būti atliekamas per pilvo sieną arba tarpvietę, priglaudus ultragarso daviklį. Metodas leidžia ne tik realiu laiku įvertinti dubens dugno raumenis, bet ir atlikti įvairius jų funkcinius testus, nustatyti sutrikimus ar sąveikas su kitomis artimomis raumenų  grupėmis, dubens organais.

Tyrimo privalumai, gydant įvairias dubens dugno raumenų disfunkcijas:

  • Tinkamas tirti tiek vyrų, tiek moterų dubens disfunkcijas.
  • Tikslesnis dubens dugno raumenų funkcijų vertinimas – apima dubens dugno uždarymo, neuroraumeninės kontrolės, ištvermės, jėgos, valingos ir nevalingos raumenų veiklos vertinimą, objektyvizaciją vizualiniu metodu. Visa tai padeda lengviau ir tiksliau suprasti vyraujančią dubens dugno raumenų disfunkciją, jos porūšį, parinkti tinkamiausią reikiamo reabilitacinio gydymo taktiką.
  • Galima įvertinti dubens dugno raumenų pažeidimus po gimdymo ar kitų tarpvietės srities traumų (pvz., raumenų atplyšimą nuo kaulo (keliamojo išangės raumens avulsiją), raumenų negrįžtamą pertempimą (išangės keliamojo raumens žiočių balionizaciją), įtarti ir nustatyti išangės rauko pažeidimus bei kitus galimus morfologinius sutrikimus.
  • Leidžia nesudėtingai įvertinti pooperacinius, šlapinimosi funkcijai svarbius, su implantuotais pošlapliniais tinkleliais susijusius rodiklius (pvz., po TOT, TVT operacijų dėl šlapimo nelaikymo). Ypač aktualu reabilitacijos eigoje, kai išlieka ar po operacijų naujai atsiranda įvairūs dubens funkcijų sutrikimai.
  • Tyrimo metu yra galimybė realiu laiku atlikti įvairius funkcinius testus. Tyrimą galima atlikti skirtingose funkcinėse padėtyse (pvz., gulint, sėdint, stovint), stebėti DDR sąveikas su kitais raumenimis (pilvo, nugaros giliaisiais raumenimis).
  • Nesudėtingai užtikrinamas vaizdinis grįžtamasis ryšys pacientui, metodas panaudojamas jo švietimui bei mokymui apie individualiu atveju išsivysčiusią disfunkciją, tyrimo metu lavinama tinkamesnė dubens dugno raumenų valinga kontrolė.
  • Leidžia objektyviai įvertinti liekamojo šlapimo tūrį, sekti jo pokytį, taikant įvairius gydymo metodus.
  • Kai kuriais atvejais metodas gali pakeisti kartais sunkiau toleruojamus dubens dugno raumenų ištyrimo elementus (dubens dugno raumenų apčiuopą per makštį ar išangę, šlapimo pūslės kateterizavimą liekamojo šlapimo vertinimui ir pan.). Metodas ypač naudingas, kai minėti klinikinio ištyrimo elementai yra negalimi ar individualiai visiškai netoleruojami.
  • Kai kuriais atvejais suteikia galimybę tiksliau prognozuoti numatomo gydymo sėkmę, parinkti tinkamesnes reabilitacijos ir gydymo priemones konkrečiam pacientui.

Tyrimo trūkumai:

  • Nutukimas, randiniai procesai, netinkamas pasiruošimas tyrimui, negebėjimas bendradarbiauti su gydytoju gali apsunkinti tinkamą ultragarsinių vaizdų išgavimą, testavimą.
  • Dalis vertinamų rodiklių gali kisti eigoje ne vien dėl dubens dugno raumenų funkcijos pokyčių, bet ir dėl kitų vidinių ar išorinių veiksnių (pvz., nevienodo vidinio pilvo slėgio tyrimų metu, skirtingos tiriamojo padėties, ramybės raumenų tonuso, nevienodo bendradarbiavimo ir kt.).
  • Ultragarsinis dubens dugno raumenų tyrimas ne visais atvejais gali pakeisti apčiuopos per makštį ar išangę būtinumą, kadangi negali įvertinti miofascijinių skausmų, kai kurių raumenų jėgos aspektų, ramybės tonuso, fascijų paslankumo kokybės ar kitų subjektyvių svarbių parametrų.
  • Negali būti naudojamas ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu.

ANTALGIJA reabilitacija Jums

Klinika ANTALGIJA – tai privati reabilitacijos įstaiga, kuri teikia mokamas nervų sistemos ligų ir judamojo-atramos aparato pažeidimų ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugas.

 

Paruošė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, dr. Venta Donec

Šiame puslapyje skelbiama informacija skirta tik švietimo tikslais. Spendimas dėl tyrimo tikslingumo turi būti priimamas tik konsultuojantis su kvalifikuotu gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.