Ergoterapija
Ergoterapija – tai žmogaus gydymas tikslinga veikla. Ji remiasi įsitikinimu, kad veikla gerina žmogaus sveikatą ir gali būti naudojama fizinių, protinių, emocinių ir elgesio sutrikimų taip pat ligų gydymui. Tai reabilitacijos proceso dalis, kuri padeda atkurti, palaikyti arba kompensuoti prarastas žmogaus galimybes, pasitelkiant tikslingą ir pacientui prasmingą veiklą.
Ergoterapeutas yra reabilitacijos komandos narys, siekiantis bendrų visos komandos išsikeltų tikslų. Ergoterapeutui svarbu, kad, nepaisant ligos ar negalios, žmogus kuo ilgiau išliktų savarankiškas, galėtų dalyvauti jam įprastoje ir prasmingoje veikloje.
Ergoterapeuto tikslas – paciento mokymas atlikti veiklas, kurios ugdytų reikiamus įgūdžius, įpročius ir vaidmenis, kurie yra reikalingi kasdienėje, darbinėje ir laisvalaikio veiklose tiek namų aplinkoje, tiek ir bendruomenėje tam, kad būtų užtikrinta žmogaus gerovė. Atsižvelgdamas į žmogų, jo veiklą, jį supančią aplinką ir individualius poreikius,ergoterapeutas parenka kūrybingą ir tikslingą veiklą, padedančią pasiekti užsibrėžtus tikslus.
Ergoterapija yra veiksminga esant:
- viršutinių galūnių funkcijos sutrikimams (sumušimai, sužeidimai, sausgyslių patempimai, lūžiai, operacijos ir kt.);
- lėtinėms, uždegiminėms, autoimuninėms ligoms (artritas, Diupitreno kontraktūra, riešo kanalo tunelinis sindromas, diabetas, vilkligė, Bechterevo liga ir kt.);
- neurologinėms ir neurodegeneracinėms ligoms (galvos smegenų traumos, insultai, išsėtinė sklerozė, demencija, Alzheimerio liga, Parkinsono liga, nugaros smegenų pažeidimai, šoninė amiotrofinė sklerozė ir kt.);
- pažintinių funkcijų sutrikimams (po smegenų sutrenkimo, persirgtų infekcijų, narkozės poveikio, vartojant psichiką slopinančius vaistus ir kt.);
- nuovargiui, nerimui, lėtiniam stresui, depresijai;
- uoslės funkcijos sutrikimams (hiposmija, anosmija, parosmija, fantosmija, kakosmija);
- nugaros skausmams, ypač atsiradusiems dėl netaisyklingo veiklos atlikimo;
- poreikiui pritaikyti namų ir darbo aplinką pagal ergonomikos principus.
Ergoterapeutai dirba įvairiose įstaigose: gydymo ir reabilitacijos centruose, vaikų raidos ir mokymo įstaigose, slaugos ir globos įstaigose, bendruomenės centruose, teikdami pagalbą visoms amžiaus grupėms – nuo kūdikių iki senjorų.
Mūsų reabilitacijos centre dirbantis ergoterapeutas Jums padės:
- spręsti veiklos atlikimo problemas ir didinti savarankiškumą;
- lavinti rankos funkcijas, tame tarpe smulkiąją motoriką;
- lavinti pažintines ir uoslės funkcijas;
- pristabdyti autoimuninių ir neurodegeneracinių ligų eigą;
- pritaikyti darbo ir namų aplinką;
- pasirinkti techninės pagalbos priemones;
- išmokti sąnarių saugos ir ergonomikos principų;
- taikyti streso valdymo ir savimasažo technikas.
Pokovidinė ergoterapija
COVID-19 yra infekcinė liga, sukeliama SARS-CoV-2 viruso, atrasto 2020 m.
Jau pandemijos pradžioje buvo pastebėta, kad didelė dalis žmonių, susirgusių COVID-19, skundžiasi skonio ir uoslės sutrikimu ar net visišku praradimu. Vėliau buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad nemaža dalis persirgusių COVID-19 infekcija įvardina išlikusį sekinantį nuovargį, raumenų skausmus, pažintinių funkcijų sutrikimus, tokius kaip atminties pablogėjimas ir sumažėjęs gebėjimas sutelkti dėmesį.
Daugėjant mokslinių tyrimų pastebėta, kad 1 iš 10 susirgusių COVID-19 infekcija, ligos simptomai išlieka ilgiau nei 12 sav., o kartais – ilgiau nei metus. Šie po persirgimo išlikę simptomai vėliau įgavo „ilgojo Covid“ arba „pokovidinio sindromo“ pavadinimą.
„Pokovidinis sindromas“ turi ilgalaikių pasekmių. Silpnėja socialiniai įgūdžiai, blogėja tarpusavio santykiai, prastėja gyvenimo kokybė. Keičiasi žmogaus emocijos, nuotaika ir elgesys, kas gerokai apsunkina socialinį gyvenimą, profesinę veiklą ir kasdienės veiklos atlikimą.
Net ir tiems, kurie sirgo lengva ligos forma, išlikę uoslės ir pažintinių funkcijų sutrikimai apsunkina veiklos atlikimą, mažina motyvaciją užsiimti mėgstama veikla, didina socialinę izoliaciją ir nepasitenkinimą gyvenimu.
Kaip rodo moksliniai tyrimai, tokiu atveju gali padėti pokovidinė reabilitacija, kurios metu taikomos ergoterapijos procedūros.
Ergoterapija remiasi įsitikinimu, kad veikla gerina žmogaus sveikatą ir gali būti naudojama fizinių, emocinių ir socialinių žmogaus, grupės ar visuomenės ligų gydymui.
Ergoterapeutas gali padėti lavinti uoslės ir pažintines funkcijas, palengvinti veiklų atlikimą pritaikydamas aplinką, mokydamas nuovargio mažinimo ir energijos tausojimo technikų, pasiūlydamas dienos veiklų planavimą, darbo ir poilsio subalansavimą, darbo vietos organizavimą ir, jei reikia, techninių priemonių pritaikymą.
Paslauga | Trukmė | Kaina |
---|---|---|
Ergoterapijos užsiėmimas | 45 min | 30 € |
Ergoterapijos tikslai
- Paruošimas kasdieniam gyvenimui, darbui, laisvalaikiui ir integracijai į visuomenę
- Paciento prarastų galimybių atstatymas ir palaikymas
- Paciento mokymas atlikti veiklą, užduotis, užtikrinti produktyvų gyvenimą, savęs bei aplinkos kontrolę
Kada rekomenduojama kreiptis į ergoterapeutą?
-
Galūnės, plaštakos jėgos sumažėjimas
-
Raumenų hipotrofija,atrofija
-
Sąnarių sustingimas
-
Kontraktūros
-
Randai, kurie riboja judesius
-
Spastiškumas
-
Pažintinių funkcijų sutrikimas
Būklės, kuomet reikalinga ergoterapija
- traumos (kaulų lūžiai, raiščių, raumenų ir sausgyslių pažeidimai)
- ligos (osteoporozė, artritas, artrozė, epikondilitas, tendovaginitas ir kt.)
- pažeidimai (galvos, stuburo traumos)
- ligos (riešo kanalo tunelinis sindromas, stuburo tarpslankstelinio disko išvarža, neuropatijos, būklė po insulto ir kt.)