Koronarinė širdies liga

Išeminė širdies liga (IŠL) – viena dažniausiai pasitaikančių širdies ligų. Ji pažeidžia pagrindines kraujagysles, kurios tiekia kraują širdžiai, vadinamas vainikinėmis (koronarinėmis) arterijomis. Sergant IŠL, kraujo tėkmė į širdį sumažėja, o dažniausia priežastis – arterijų sienelėse besikaupiančios riebalų, cholesterolio ir kitų medžiagų sankaupos, vadinamos ateroskleroze. Tokios sankaupos, vadinamos plokštelėmis, susiaurina arterijas.

Išeminė širdies liga paprastai vystosi daugelį metų. Dėl kraujo trūkumo širdies raumenyje pacientams gali pasireikšti simptomai, tokie kaip krūtinės skausmas ir dusulys. Visiškas kraujo tėkmės sutrikimas gali sukelti miokardo infarktą.

IŠL gydymas gali apimti medikamentinį ir intervencinį. Sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir rūkymo atsisakymas padeda išvengti koronarinės širdies ligos bei ją sukeliančių veiksnių.

Simptomai

Išeminės širdies ligos simptomai pasireiškia tada, kai širdies raumuo (miokardas) negauna pakankamai deguonies prisotinto kraujo. Pagrindiniai simptomai:

Krūtinės skausmas (krūtinės angina). Jaučiamas spaudimas, sunkumas, veržimas ar skausmas krūtinėje, dažniausiai vidurinėje arba kairiojoje jos pusėje. Fizinė veikla ar stiprios emocijos gali sukelti šį skausmą. Yra įvairių anginos rūšių, kurių pobūdis priklauso nuo priežasties bei reakcijos į poilsį ar vaistus. Kai kuriems žmonėms, ypač moterims, skausmas gali būti trumpas, aštrus ir jaučiamas kakle, rankoje ar nugaroje.

Dusulys. Juntamas oro trūkumas, kai tampa sunku kvėpuoti.

Nuovargis. Kai širdis nepajėgia išpumpuoti pakankamai kraujo, galite jausti neįprastą nuovargį.

Išeminės širdies ligos simptomai iš pradžių gali būti nepastebimi ir pasireikšti tik esant didesniam širdies krūviui, pvz., fizinio krūvio metu. Ligai progresuojant, simptomai gali stiprėti ar atsirasti dažniau.

Visiškas koronarinės arterijos užsikimšimas sukelia miokardo infarktą. Dažniausi miokardo infarkto simptomai:

– Krūtinės skausmas, jaučiamas kaip spaudimas, veržimas ar skausmas.
– Skausmas ar diskomfortas, plintantis į petį, ranką, nugarą, kaklą, žandikaulį, dantis ar kartais į viršutinę pilvo dalį.
– Šaltas prakaitas.
– Nuovargis.
– Rėmens pojūtis.
– Pykinimas.
– Dusulys.
– Svaigulys arba staigus galvos svaigimas.

Krūtinės skausmas dažniausiai yra pagrindinis miokardo infarkto simptomas, tačiau moterims, vyresnio amžiaus žmonėms ir sergantiems diabetu simptomai gali būti ne tokie akivaizdūs, pavyzdžiui, pykinimas ar trumpas skausmas kakle arba nugaroje. Kai kurie žmonės, patiriantys miokardo infarktą, simptomų gali ir nejausti.

Kada kreiptis į gydytoją

Jei manote, kad įvyko miokardo infarktas, nedelsdami skambinkite pagalbos numeriu 113 arba kreipkitės į artimiausią ligoninę. Jei neturite galimybės pasinaudoti skubios pagalbos paslaugomis, paprašykite, kad kas nors jus nuvežtų į artimiausią gydymo įstaigą.

Rūkymas, aukštas kraujo spaudimas, didelis cholesterolis, cukrinis diabetas, nutukimas arba šeimos širdies ligų istorija padidina riziką susirgti koronarinės arterijos liga. Jei turite šių rizikos veiksnių, pasitarkite su gydytoju – gali reikėti atlikti tyrimus siekiant įvertinti koronarinės arterijos būklę.

Diagnostika ir gydymas

Vertinant išeminės širdies ligos riziką, svarbi šeiminė anamnezė, visi rizikos veiksniai, matuojamas ir stebimas arterinis kraujospūdis, pulsas, ištiriami kraujo rodikliai, atliekama ramybės elektrokardiograma, krūvio elektrokardiograma. Jei pasireiškia išeminės širdies ligos simptomai, tokie kaip krūtinės skausmas ar dusulys, gali būti atliekami tyrimai.

Tyrimai

Išeminės širdies ligos diagnozei ar stebėjimui taikomi tyrimai:

Kraujo tyrimai. Patikrinami kraujo cukraus ir cholesterolio lygiai. Didelio jautrumo C-reaktyviojo baltymo (CRB) tyrimas padeda nustatyti arterijų sienelių uždegiminį procesą.
Elektrokardiograma (EKG). Šis greitas tyrimas vertina širdies elektrinį aktyvumą ir parodo, kaip ji dirba. Elektrodai uždedami ant krūtinės, o kartais ir ant rankų bei kojų. EKG signalai gali parodyti, ar asmeniui yra buvęs arba šiuo metu ūmus miokardo infarktas.
Echokardiograma. Šis tyrimas naudoja ultragarsą, kad parodytų kraujo tekėjimą per širdį. Silpnai judantys širdies raumens plotai gali reikšti deguonies trūkumą arba buvusį miokardo infarktą.
Fizinio krūvio testas. Jei simptomai dažniausiai pasireiškia fizinio krūvio metu, gydytojas gali rekomenduoti šį testą, kuriuo metu pacientas eina ant bėgimo takelio ar mina dviračio pedalus.
Radioaktyvus krūvio testas. Šis tyrimas parodo, kaip kraujas juda per širdį poilsio metu ir aktyvumo metu.
Širdies KT skenavimas. KT skenavimas gali parodyti kalcio sankaupas ir arterijų susiaurėjimus.
Širdies kateterizacija ir angiograma. Šis tyrimas leidžia gydytojui matyti širdies arterijų užsikimšimus, taip pat gali būti atliekami gydymo veiksmai.

Tikslingai pateikta informacija padės pacientams suprasti išeminės širdies ligą ir sužinoti apie diagnozavimo bei gydymo būdus.

ANTALGIJA reabilitacija Jums

Klinika ANTALGIJA – tai reabilitacijos ir šeimos medicinos klinka, kuri teikia mokamas nervų sistemos ligų, judamojo-atramos aparato pažeidimų ambulatorinės medicininės reabilitacijos, šeimos medicinos paslaugas.