Pasidalinkite šitą straipsnį su draugais!

Vaikų laikysenos problemos

Netaisyklinga vaikų laikysena yra ne tik kosmetinė problema, bet ir viena dažniausių skausmo ir sutrikusio judėjimo priežasčių, kuri gali turėti ilgalaikį poveikį augimui bei sveikatai. Netaisyklinga laikysena gali būti pastebima ne tik stovint, bet ir sėdint ar atliekant tam tikrus judesius. Pateikiame keletą dažniausiai pasitaikančių vaikų laikysenos problemų, jų priežasčių, bei sprendimo būdų.

Galvos į priekį padėtis

Vaikas linkęs iškišti galvą į priekį – tai dažnai atsitinka dėl ilgo sėdėjimo susilenkus prie kompiuterio ar telefono. Tokia galvos padėtis sukelia kaklo ir pečių juostos raumenų įsitempimą. Dėl to gali pasireikšti galvos, kaklo, pečių juostos skausmas, kuris gali trikdyti kasdieninę veiklą.

Pečių padėtis pirmyn

Dažniausiai tai įvardijama kaip „susikūprinęs“ vaikas – įtempti krūtinės raumenys bei nusilpę viršutinės nugaros dalies raumenys, padidėjusi krūtinės stuburo dalies kifozė. Dažniausiai to priežastys yra ilgas sėdėjimas, mažas fizinis aktyvumas, per sunki kuprinė. Pečių pasvirimas pirmyn vaikams gali sukelti pečių juostos skausmą, galvos skausmą, tirpimą ar skausmą plintantį į rankas bei nepasitikėjimą savimi.

Skoliozė

Skoliozė yra stuburo deformacija, kuriai būdingas šoninis išlinkimas, dažnai formuojantis “C” arba “S” formos stuburo slankstelių išsidėstymą. Ši būklė gali būti tiek įgimta, tiek įgyta. Skoliozė paprastai diagnozuojama paaugliams, tačiau gali pasitaikyti bet kokio amžiaus žmonėms. Yra keletas skoliozės tipų:

  • Idiopatinė skoliozė: dažniausiai pasitaikanti ir diagnozuojama forma, kurios priežastis nėra aiški. Ji tipiškai pasireiškia paauglystės laikotarpiu, dažnu atveju nesukelia skausmo, tačiau stebimi ryškūs laikysenos pakitimai, sukeliantys psichologinį diskomfortą.
  • Įgimta skoliozė: tai stuburo slankstelių kūnų deformacija arba papildomas(-i) slankstelis(-ai), kurie iškreipia fiziologinę stuburo ašį. Ši deformacija pastebima ankstyvame amžiuje ir įprastai yra linkusi progresuoti vaikui augant.
  • Neuroraumeninė skoliozė: šio tipo skoliozė gali būti susijusi su neurologinėmis ligomis, tokiomis kaip cerebrinis paralyžius arba raumenų ligomis, tokiomis kaip raumenų distrofija. Šio tipo skoliozę gali sukelti netaisyklingas sėdėjimas, stovėjimas, netaisyklingai atliekama fizinė veikla.
  • Degeneracinė skoliozė: paprastai atsiranda vyresnio amžiaus pacientams dėl stuburo slankstelių ir tarpslankstelinių diskų patologijos. Šio tipo skoliozė vaikams pasitaiko labai retai.

Skoliozei būdingi simptomai – nugaros skausmas, asimetriška kūno laikysena, skirtingas pečių aukštis ir kt. Kai kuriais atvejais gali prireikti ne tik reabilitacinio gydymo, bet ir specialių korsetų/įtvarų ar net operacinio gydymo. Ankstyvas diagnozavimas ir gydymas gali padėti sumažinti komplikacijų riziką ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Dubens pasvirimo pirmyn padėtis

Esant pirmyn pasvirusiam dubeniui, dažniausiai stebimas „atsikišęs“ pilvas, padidėjęs juosmeninis fiziologinis linkis. Dažniausia to priežastis yra nusilpę pilvo sienos raumenys, sutrumpėję kojų nugarinės dalies raumenys. Pagrindiniai simptomai esant pasvirusiam dubeniui pirmyn yra apatinės nugaros dalies skausmas, raumenų įtampa, gali būti sunku judėti dėl skausmo, gali varginti apatinių galūnių tirpimas ar skausmas plintantis į kojas.

Laikysenos pakitimų korekcija:

  1. Fizinis aktyvumas: reguliarus fizinis aktyvumas (pvz., aktyvūs žaidimai, plaukimas, joga, pilates) padeda stiprinti raumenis ir išlaikyti ar net pagerinti laikyseną.
  2. Ergoterapija: mokyti bei skatinti vaikus sėdėti taisyklingai – tiesia nugara, kojomis atremtomis į grindis, pečiai nuleisti, dilbiai atremti į stalą. Kompiuterio ekranas turėtų būti akių lygyje. Svarbu pritaikyti vaiko mokymosi ir laisvalaikio zoną ergonomiškai.
  3. Kineziterapija: pastebėjus netaisyklingą laikyseną, svarbi kineziterapeuto konsultacija, kurios metu įvertinamas laikysenos sutrikimas ir sudaroma gydymo programa, kuri padės koreguoti laikyseną.
  4. Fizioterapija: esant skausmui, tirpimui bei siekiant geresnio gydymo rezultato, gali būti skiriamos fizioterapinės procedūros, kurios padės sumažinti varginančius simptomus, suaktyvinti nusilpusius raumenis.
  5. Masažas: individualiai parinktas masažas padės atpalaiduoti įsitempusius bei aktyvinti silpnus raumenis, dėl ko gali sumažėti skausmas, įtampa bei kiti varginantys simptomai. Taip pat masažas aktyvina kraujo apytaką, mažina stresą, gerina miego kokybę.

Laikysenos problemų sprendimas yra ilgas procesas, reikalaujantis kantrybės ir nuoseklumo tiek iš vaikų, tiek iš jų tėvų ar globėjų. Teisingi įpročiai, suformuoti nuo ankstyvo amžiaus, gali padėti išvengti rimtesnių problemų ateityje.

Vaikų laikysenos problemos – rekomendacijos

Rekomenduojame bent kartą per metus įvertinti vaiko laikyseną, kad pakitimai būtų pastebėti ir sprendžiami kuo anksčiau. Savalaikis laikysenos sutrikimų diagnozavimas ir gydymas užtikrina geresnius rezultatus. Jeigu laikysenos pakitimai jau sukelia juntamus simptomus (skausmas, tirpimas, raumenų silpnumas), tikslinga konsultuotis su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju.

ANTALGIJA reabilitacija Jums

Klinika ANTALGIJA – tai privati reabilitacijos įstaiga, kuri teikia mokamas nervų sistemos ligų ir judamojo-atramos aparato pažeidimų ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugas.

Vaikų laikysenos problemos – Kineziterapija

Šiame puslapyje skelbiama informacija skirta tik švietimo tikslais. Remiantis ja, neturėtų būti diagnozuojamos ligos/disfunkcijos ar priimami sprendimai dėl konkretaus gydymo. Tai turi būti atliekama tik konsultuojantis su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu.