Valgymo sutrikimai
Valgymo sutrikimai yra elgesio būklės, kurioms būdingas sunkus ir nuolatinis valgymo elgesio sutrikimas ir su tuo susijusios kankinančios mintys bei emocijos. Tai gali būti labai rimtos būklės, turinčios įtakos fizinei, psichologinei ir socialinei funkcijai. Valgymo sutrikimų tipai yra nervinė anoreksija, nervinė bulimija, persivalgymo sutrikimas, vengiantis ribojančio maisto suvartojimo sutrikimas, kiti nurodyti maitinimosi ir valgymo sutrikimai, atrajojimo sutrikimas.
Apskritai valgymo sutrikimai paveikia iki 5% gyventojų, dažniausiai išsivysto paauglystėje ir jauname amžiuje. Kai kurios, ypač nervinė anoreksija ir nervinė bulimija, dažniau pasitaiko moterims, tačiau jos gali pasireikšti bet kuriame amžiuje ir turėti įtakos bet kuriai lyčiai. Valgymo sutrikimai dažnai yra susiję su rūpesčiu dėl maisto, svorio ar formos arba su nerimu dėl valgymo arba su tam tikrų maisto produktų valgymo pasekmėmis. Elgesys, susijęs su valgymo sutrikimais, įskaitant ribojantį valgymą arba tam tikrų maisto produktų vengimą, persivalgymą, vėmimą, piktnaudžiavimą vidurius laisvinančiais vaistais ar priverstinį pratimą. Toks elgesys gali būti skatinamas tokiais būdais, kurie atrodo panašūs į priklausomybę.
Valgymo sutrikimai dažnai atsiranda kartu su kitais psichikos sutrikimais, dažniausiai nuotaikos ir nerimo sutrikimais, obsesiniu kompulsiniu sutrikimu ir piktnaudžiavimo alkoholiu bei narkotikais problemomis. Įrodymai rodo, kad genai ir paveldimumas turi įtakos tam, kodėl kai kuriems žmonėms kyla didesnė valgymo sutrikimų rizika, tačiau šie sutrikimai gali kamuoti ir tuos, kurių šeimoje nėra šios būklės. Gydymas turėtų apimti psichologines, elgesio, mitybos ir kitas medicinines komplikacijas. Pastarosios gali būti netinkamos mitybos arba valymo elgesio pasekmės, įskaitant širdies ir virškinimo trakto problemas, taip pat kitas galimai mirtinas sąlygas. Neretas požiūris į gydymą, valgymo ir svorio problemos neigimas arba nerimas dėl mitybos įpročių keitimo. Tačiau su tinkama medicinine priežiūra valgymo sutrikimų turintys asmenys gali grįžti prie sveikos mitybos įpročių ir susigrąžinti emocinę bei psichologinę sveikatą.
Raudonos vėliavėlės, įspėjančios esant valgymo sutrikimui:
Sergant nervine anoreksija, bulimija ir persivalgymo sutrikimu, tai gali būti per didelis „kalbėjimas apie riebalus, svorį ar kalorijas“, riboto mažai kalorijų turinčio maisto pasirinkimas ir (arba) pertraukiamo kaloringų maisto produktų persivalgymas. Žmonės, sergantys nervine anoreksija, gali per daug mankštintis arba per daug stovėti, judėti ar jaudintis. Kai kurie valgymo sutrikimų turintys asmenys gali išvengti svorio padidėjimo po valgio, skatindami vėmimą arba piktnaudžiaudami vidurius laisvinančiomis, šlapimą varančiomis ir dietinėmis tabletėmis. Dažnai jaučiamas sąmoningumas dėl valgymo elgesio. Valgymo sutrikimų turintys žmonės dažnai vengia socialinio maitinimosi sąlygų ir valgo vieni. Vengiant ribojamo maisto vartojimo sutrikimo, per daug nesijaudinama dėl svorio ir formos, tačiau dėl labai selektyvios mitybos gresia netinkama mityba. Jie gali vengti valgyti daug maisto dėl įvairių priežasčių, įskaitant mažą apetitą, kuris nepaaiškinamas kita sveikatos būkle, pasibjaurėjimą ar jautrumą daugeliui maisto produktų arba baimę, kad valgant daugumą maisto produktų gali kilti neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, per didelė baimė dėl virškinimo trakto simptomų pykinimas, vėmimas ar pilvo skausmas.
Nėra vienos valgymo sutrikimo priežasties. Valgymo sutrikimai, kaip ir kelios kitos psichikos būklės, dažnai susikaupia šeimose, ir dabar pripažįstame, kad genetinis pažeidžiamumas vaidina svarbų vaidmenį rizikuojant susirgti valgymo sutrikimu. Tačiau genai yra tik dalis istorijos, o aplinka taip pat vaidina svarbų vaidmenį, ypač sukeliant valgymo sutrikimą, dažnai paauglystėje ar jauname amžiuje. Spaudimas laikytis dietos arba svorio netekimas, susijęs su sveikatos būkle ar gyvenimo stresu, gali būti vartai į nervinę anoreksiją arba nervinę bulimiją. Atrodo, kad genetiškai pažeidžiamam žmogui numetus pirmuosius 5–10 svarų tolesnis dietos laikymasis tampa vis patrauklesnis ir naudingesnis. Kai kuriose šalyse badas laikui bėgant gali sukelti persivalgymą. Nustačius valgymo sutrikimą, ribojimo, persivalgymo ar apsivalymo pasekmės vaidina vis didesnį vaidmenį palaikant sutrikimą dėl pakitusių alkio ir sotumo pojūčių organizmo kontrolės, virškinimo trakto judrumo ir mokymosi bei įpročių pokyčių. ir sprendimų, ką ir kada valgyti, priėmimas.
Valgymo sutrikimo gydymas yra sudėtingas. Tai apima elgesio, kuris tapo skatinamas ir įtikinamas, nutraukimą ir nerimo dėl to įveikimą. Atkūrimui reikalinga komanda, kurią sudaro šeima, draugai ir kiti socialiniai darbuotojai, taip pat medicinos ir psichikos sveikatos specialistai. Būkite empatiški, bet aiškūs. Išvardykite požymius ar elgesio pokyčius, kuriuos pastebėjote ir dėl kurių esate susirūpinę. Padėkite surasti gydymo paslaugų teikėją ir pasiūlykite kartu su draugu ar giminaičiu atlikti įvertinimą. Būkite pasiruošę, kad paveiktas asmuo gali būti neaiškus arba dviprasmiškas dėl gydymo. Gydymas yra veiksmingas, daugelis gali visiškai pasveikti, o dauguma jų pagerės su specialistų priežiūra. Gydymas padeda tiems, kurie turi valgymo sutrikimų, pakeisti tai, ką jie daro. Tai padeda jiems normalizuoti nesveiką mitybą ir svorio kontrolės elgesį bei mesti iššūkį neracionalioms mintims, kurios juos palaiko. Maistas yra daugelio socialinių veiklų pagrindas, o valgymas kartu su draugais ir šeima yra svarbus sveikimo žingsnis.
Persivalgymas retkarčiais arba per šventes, yra normalu. Priešingai, besaikis valgymas yra dažnas didelio maisto kiekio suvartojimas, susijęs su valgymo kontrolės praradimu. Persigėrimas paprastai yra slaptas ir lydimas sumišimo, gėdos, depresijos ir kaltės jausmo dėl tokio elgesio. Tai dažnai apima greitą valgymą, kol nepatogiai pasisotinate arba kai nesate alkanas. Priklausomybė nuo maisto yra prieštaringas terminas, kurį kai kurie tyrinėtojai vartoja apibūdindami paraleles tarp sunkumų, kuriuos kai kurie žmonės patiria ribojant valgymą ir priklausomybę nuo medžiagų. Tačiau skirtingai nei priklausomybės atveju, kai asmuo yra priklausomas nuo vienos konkrečios narkotikų klasės, sunku nustatyti vieną maistą, kuris yra „priklausomybės nuo maisto“ pagrindas. Panašiai persivalgantiems sunku įrodyti abstinencijos sindromą, kurį sukelia priklausomybė nuo piktnaudžiavimo narkotikais. Nepaisant valgymo sutrikimų ir piktnaudžiavimo narkotinėmis medžiagomis panašumų ir įrodymų, kad smegenų atlygio grandinės dalyvauja abiem sąlygomis, persivalgymo ir priklausomybės nuo narkotikų neurobiologija nėra ta pati.
ANTALGIJA reabilitacija Jums
Klinika ANTALGIJA – tai reabilitacijos ir šeimos medicinos klinka, kuri teikia mokamas nervų sistemos ligų, judamojo-atramos aparato pažeidimų ambulatorinės medicininės reabilitacijos, šeimos medicinos paslaugas.